Lekari su saopštili ohrabrujuću vest: godišnja preventivna analiza krvi može da prepolovi broj umrlih osoba od carcinoma jajnika za polovinu. Karcinom jajnika je jedna od najsmrtnijih malignih bolesti, budući da se većina otkrije tek u trenutku kada je već suviše kasno za lečenje.
Studija koja je trajala 14 godina i koja je sprovedena sa učešćem čak 200.000 ispitanica je dočekana sa velikim nadama za ostvarivanje mogućnosti masovnog skrininga za ovu vrstu karcinoma, mada istraživači i nezavisni eksperti navode da je još uvek suviše rano govoriti o masovnoj upotrebi nove analize. Britanska kolaborativna studija o skriningu ovarijalnog kancera je jedan od najvećih istraživačkih poduhvata koji je ikada sproveden u cilju kreiranja pouzdanog sredstva za skrining i zasniva se na merenju koncentracije tumor markera nazvanog CA 125 u krvi osoba ženskog pola. Tokom studije je primećeno da kod žena sa pojavom maligne alteracije ovarijalnog tkiva dolazi i do povišenja koncentracije ove supstance u plazmi.
Iako metoda nije u potpunosti usavršena, rezultati studije daju objektivnu mogućnost za sprovođenje masovnog skrininga ovarijalnog karcinoma u bliskoj budućnosti. Za sada, istraživači nastavljaju da prate stanje i fluktuacije supstance CA 125 kod osoba kod kojih se očekuje da će doći do promena njene koncentracije u krvi, a sve u cilju objektiviziranja značaja ovog otkrića za prevenciju karcinoma ovarijuma.
Karcinom jajnika se teško dijagnostikuje zbog toga što se simptomi poput nedefinisanog osećaja težine i bola u stomaku, prisustva gasova, mršavljenja i gubitka apetita najčešće pripisuju nekom drugom oboljenju, najčešće u vezi sa sistemom organa za varenje. Ova vrsta kancera je na sedmom mestu po učestalosti u ženskoj populaciji, sa godišnjom stopom od 240.000 novoobolelih žena širom sveta.
Preveo: Dejan Živanović, B.Sc.
Izvor: http://www.bbc.com/news
Pratite nas